Blog Heart of the Father Ministries

Na tej stronie zamieszczamy tłumaczenie wybranych wpisów publikowanych na stronie Heart of the Father Ministries (HOFM), będącej stałą diakonią posługi uwolnienia założoną przez Neala Lozano. Wszystkie posty (w jęz. angielskim) można znaleźć tutaj: https://heartofthefather.com/blog/

Matt Lozano, 14.12.2022

Modlitwa nakazu w posłudze świeckich

Czy nakaz, czyli odwołanie się do imienia Jezusa, aby rozkazać złemu duchowi odejść, jest zarezerwowany tylko dla księży i obrzędu egzorcyzmu? Czy też jest to właściwy sposób korzystania z udzielonej nam przez Boga władzy w kontekście posługi uwalniania?

Odpowiedź brzmi: to drugie. Badaliśmy tę kwestię przez wiele lat i przedstawiliśmy nasze wnioski w kilku publikacjach. Naszą teologiczną argumentację można znaleźć między innymi w dodatku A do książki  „Resisting the Devil. A Catholic Perspective on Deliverance”, która posiada Nihil Obstat oraz Imprimatur (w jęz. polskim wydanej pt. „Przeciwstawiajcie się diabłu. Katolickie spojrzenie na modlitwę uwolnienia” za pozwoleniem Przełożonego Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego – o. Tomasza Kota SJ). Nasze uzasadnienie modlitwy nakazu wypowiadanej przez osoby świeckie można również znaleźć w artykule na naszym blogu, zatytułowanym „Autorytet osoby świeckiej”.

Neal Lozano, 27.05.2021

Autorytet osoby świeckiej

Zostałem niedawno poproszony o wypowiedź na temat korzystania z autorytetu w modelu 5 kluczy.  Zauważyłem, że pewne osoby wypowiadają się krytycznie na temat modlitwy 5 kluczy w swoim nauczaniu i że ta krytyka negatywnie wpłynęła na niektóre z osób, które podejmują tę posługę.  Chciałbym zatem odpowiedzieć na te krytyczne uwagi i wyjaśnić biblijne i teologiczne podstawy naszej metodologii w kontekście katolickim. Pragnę przedstawić moje stanowisko w sposób jasny i klarowny, mając nadzieję, że uda mi się znaleźć płaszczyznę porozumienia z tymi, którzy się ze mną nie zgadzają. 

Krótkie podsumowanie dla osób, które nie znają modelu 5 kluczy – nasze nauczanie i posługa opierają się na pięciu kluczach, którymi są: wyznanie wiary i nawrócenie, przebaczenie, wyrzeczenie się złych duchów, stanięcie w autorytecie i błogosławieństwo Ojca.

Matt Lozano, 16.02.2021

Czy modlitwa 5 kluczy jest katolicka?

Masz pytania dotyczące tego, jak modlitwa 5 kluczy wpisuje się w kontekst katolicki? Chętnie pomożemy ci na nie odpowiedzieć i wskażemy warte uwagi materiały do przestudiowania.

Poniżej znajduje się mój (Matta) artykuł „Czy modlitwa 5 kluczy jest katolicka?”

Listy polecające autorstwa wybitnych przedstawicieli Kościoła katolickiego

Artykuł Neala pt. Autorytet osoby świeckiej

Wywiad o. Bonifacego Hicka z biskupem Davidem G. O’Connellem