Artykuły poświęcone modlitwie uwolnienia
Na tej stronie zamieszczamy tłumaczenie wybranych wpisów publikowanych na stronie Heart of the Father Ministries (HOFM), będącej stałą diakonią posługi uwolnienia założoną przez Neala Lozano. Wszystkie posty (w jęz. angielskim) można znaleźć tutaj: https://heartofthefather.com/blog/
Czy modlitwa 5 kluczy jest dobrym przygotowaniem do sakramentalnej spowiedzi?
Wiele osób doświadcza ogromnego zniechęcenia, wciąż popełniając te same grzechy, które zostały już wyznane w sakramencie pokuty. Często podejmują mocne postanowienie poprawy, by jednak znów upaść. Jeśli sakrament daje łaskę uświęcającą, dlaczego nie doświadczają większej przemiany i wolności?
Jednym z powodów jest to, że grzechy, które popełniamy, żywią się duchową ciemnością i zniewoleniem w naszych sercach. Często nasze zachowanie wynika ze schematów działania związanych z ranami, które powracają w dręczących myślach będących skutkiem nieuleczonych doświadczeń. Siła pożądliwości i pokusy rozwija się w miejscach zranienia i może nas trzymać w niewoli nawykowych schematów, jeśli się nimi nie zajmiemy. Te zaś łatwo prowadzą do okazji do grzechu.
Sesja modlitwy 5 kluczy może pomóc w rozwiązaniu fundamentalnych kwestii, których owocem są te grzeszne schematy, ponieważ koncentruje się ona na ludzkim sercu. Podczas modlitwy 5 kluczy ktoś może na przykład rozpoznać kłamstwo, w które uwierzył, a które ukrywało się za jego grzesznym sposobem reagowania.
Modlitwa nakazu w posłudze świeckich
Czy nakaz, czyli odwołanie się do imienia Jezusa, aby rozkazać złemu duchowi odejść, jest zarezerwowany tylko dla księży i obrzędu egzorcyzmu? Czy też jest to właściwy sposób korzystania z udzielonej nam przez Boga władzy w kontekście posługi uwalniania?
Odpowiedź brzmi: to drugie. Badaliśmy tę kwestię przez wiele lat i przedstawiliśmy nasze wnioski w kilku publikacjach. Naszą teologiczną argumentację można znaleźć między innymi w dodatku A do książki „Resisting the Devil. A Catholic Perspective on Deliverance”, która posiada Nihil Obstat oraz Imprimatur (w jęz. polskim wydanej pt. „Przeciwstawiajcie się diabłu. Katolickie spojrzenie na modlitwę uwolnienia” za pozwoleniem Przełożonego Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego – o. Tomasza Kota SJ). Nasze uzasadnienie modlitwy nakazu wypowiadanej przez osoby świeckie można również znaleźć w artykule na naszym blogu, zatytułowanym „Autorytet osoby świeckiej”.
Autorytet osoby świeckiej
Zostałem niedawno poproszony o wypowiedź na temat korzystania z autorytetu w modelu 5 kluczy. Zauważyłem, że pewne osoby wypowiadają się krytycznie na temat modlitwy 5 kluczy w swoim nauczaniu i że ta krytyka negatywnie wpłynęła na niektóre z osób, które podejmują tę posługę. Chciałbym zatem odpowiedzieć na te krytyczne uwagi i wyjaśnić biblijne i teologiczne podstawy naszej metodologii w kontekście katolickim. Pragnę przedstawić moje stanowisko w sposób jasny i klarowny, mając nadzieję, że uda mi się znaleźć płaszczyznę porozumienia z tymi, którzy się ze mną nie zgadzają.
Krótkie podsumowanie dla osób, które nie znają modelu 5 kluczy – nasze nauczanie i posługa opierają się na pięciu kluczach, którymi są: wyznanie wiary i nawrócenie, przebaczenie, wyrzeczenie się złych duchów, stanięcie w autorytecie i błogosławieństwo Ojca.
Czy modlitwa 5 kluczy jest katolicka?
Masz pytania dotyczące tego, jak modlitwa 5 kluczy wpisuje się w kontekst katolicki? Chętnie pomożemy ci na nie odpowiedzieć i wskażemy warte uwagi materiały do przestudiowania.
Poniżej znajduje się mój (Matta) artykuł „Czy modlitwa 5 kluczy jest katolicka?”
Książka Neala Lozano pt. Przeciwstawiajcie się diabłu. Katolickie spojrzenie na modlitwę uwolnienia
Listy polecające autorstwa wybitnych przedstawicieli Kościoła katolickiego
Artykuł Neala pt. „Autorytet osoby świeckiej”
Wywiad o. Bonifacego Hicka z biskupem Davidem G. O’Connellem