1.6. Czy przed modlitwą 5 kluczy trzeba odbyć spowiedź?

 

Modlitwa 5 kluczy nie zastępuje spowiedzi. Osoba, która pragnie skorzystać z modlitwy uwolnienia, powinna – jeśli może – przystąpić do sakramentu pokuty przed modlitwą 5 kluczy. Spowiedź jednak nie jest warunkiem niezbędnym do podejścia do tej modlitwy w szczególnych przypadkach. Na przykład osoby żyjące w związkach niesakramentalnych, które wiedzą, że nie otrzymają rozgrzeszenia, również mogą skorzystać z modlitwy uwolnienia wg modelu 5 kluczy,  bowiem może ona być dla nich ważnym krokiem w rozwoju duchowym. Podobnie osoby innych wyznań chrześcijańskich mogą uczestniczyć w tej modlitwie bez wcześniejszego skorzystania z sakramentu pokuty.

Powodem, dla którego spowiedź nie jest warunkiem koniecznym, jest to, że niekiedy osoby proszą o modlitwę 5 kluczy właśnie dlatego, że nie potrafią wrócić do wspólnoty kościoła poprzez spowiedź, czasem przez całe lata. Wówczas modlitwa uwolnienia może być dla nich doskonałym przygotowaniem do sakramentu pokuty. Sami spowiednicy zwracają uwagę, że niekiedy najgłębsze spowiedzi, jakie słyszeli w swojej posłudze kapłańskiej, były właśnie owocem modlitwy 5 kluczy.

Niemniej jednak sakramentalna spowiedź jest niezwykle cennym i skutecznym narzędziem walki duchowej, zatem stanowi nie tylko dobre przygotowanie do modlitwy 5 kluczy, ale też służy utrzymaniu i dalszemu rozszerzaniu raz odzyskanej wolności.

Bibliografia

  1. Remigiusz Recław, SJ, Wstęp do wydania polskiego, w: Neal i Matthew Lozano, Modlitwa uwolnienia cz. 4 – Podręcznik dla posługujących, Wydawnictwo Ośrodka Odnowy w Duchu Świętym, Łódź 2014, s. 6.
  2. Materiały formacyjne Przymierza Domów Miłosierdzia w Polsce.