2.1. Kim jest Neal Lozano

Neal Lozano (ur. 1949) jest autorem przetłumaczonej na kilkanaście języków książki pt. Modlitwa uwolnienia, w której przedstawił model modlitwy wg 5 kluczy opracowany przez siebie na podstawie kilkudziesięciu lat doświadczenia.

Neal jest absolwentem Uniwersytetu Villanova, katolickiej uczelni, na której uzyskał tytuł magistra (ang. Master of Religious Education). Na tym samym uniwersytecie przez osiemnaście lat prowadził też działalność ewangelizacyjną skierowaną do studentów. Od 1975 roku należy do grona starszych koordynatorów wspólnoty House of God’s Light w Filadelfii, której diakonia modlitwy wstawienniczej stanowi trzon Heart of the Father Ministries, służącej modlitwą uwolnienia wg 5 kluczy.

Jego posługa została zatwierdzona przez abp. Charlesa J. Chaputa, OFMCap, Arcybiskupa Filadelfii, oraz Sekretariat Doktryny Konferencji Episkopatu Stanów Zjednoczonych, a napisana przez niego książka pt. Modlitwa uwolnienia stanowiła jeden z materiałów referencyjnych przy opracowywaniu oficjalnego stanowiska Kościoła Katolickiego nt. posługi uwalniania.

Neal jest znanym na całym świecie mówcą zapraszanym na międzynarodowe konferencje, wykłady w seminariach duchownych, wspólnotach zakonnych i lokalnych parafiach. W Polsce konferencje i wykłady z jego udziałem organizowały Stowarzyszenia En Christo i Missio Christi (w latach 1994-2000), a następnie, po ukazaniu się książki pt. Modlitwa uwolnienia, przyjechał on do Polski ponownie na zaproszenie Ośrodka Odnowy w Duchu Świętym w Łodzi, gdzie poprowadził dwie konferencje o modlitwie uwolnienia w ramach Forum Charyzmatycznego (2010 i 2012), a także wykłady w kilku innych miejscach w całej Polsce (Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Opolu, Tarnów, Kartuzy).

Prywatnie Neal jest mężem Janet, również zaangażowanej w posługę uwolnienia, ojcem czterech dorosłych synów, z których jeden (Matt Lozano) jest współautorem dwóch jego książek (Modlitwa uwolnienia cz. 4 – Podręcznik dla posługujących i Serce Ojca), oraz dziadkiem trzynaściorga wnucząt. Jest też kuzynem zmarłego już o. Michaela Scanlana, T.O.R., byłego rektora Seminarium im. św. Franciszka w Steubenville.

Bibliografia:

  1. Neal i Matthew Lozano, Modlitwa uwolnienia cz. 4 – Podręcznik dla posługujących, Wydawnictwo Ośrodka Odnowy w Duchu Świętym, Łódź 2014.
  2. Komisja Doktrynalna ICCRS, Posługa uwalniania, Wyd. Bernardinum, Pelplin 2018.
  3. Materiały formacyjne Przymierza Domów Miłosierdzia w Polsce.
  4. https://www.heartofthefather.com.